Návrat na titulní stranu

 

Obsah  
Novinky
Výsledky SWL
v závodech
OK/OM DX contest
Memoriál OK1DKS
Žebříček zemí DXCC pro SWL
Diskuse
QSL info
Sponzoři
Kontakt
Zajímavosti 
Galerie QSL
Diplomy
Expedice
Z historie telegrafního vysílání
Nové SWL INFO
Obecně oblíbené omyly při návrhu a konstrukci KV antén (část 2.)
Deník LOGPLUS!
 

   

 

I když není návrh antén klíčovou otázkou pro posluchače, je vhodné se seznámit s touto technikou i s používanými postupy. Drtivá většina programů pro návrh antén je komerčního charakteru a patří k těm dražším, snad i proto, že je lze snadno využít k výdělečné činnosti.

Problematika návrhu a analýzy antén je velmi složitá. K dokonalému pochopení principů je třeba mít k dispozici matematický aparát na úrovni vysokoškolsky vzdělaného odborníka, ale pokud nechcete vyvíjet vlastní antény a použijete některý z osvědčených návrhů a chcete si pouze ověřit, jak taková anténa bude fungovat v konkrétním prostředí (tedy ve vašem QTH), lze postupovat v určité míře intuitivně.

Prakticky jediným použitelným programem je MMANA, jehož autorem je opět Makoto Mori, JE3HHT. Tento program je založen na algoritmu MININEC, který je zjednodušením programu NEC-2, vypracovaným v Livermore Institute v USA. Programy NEC jsou standardem pro analýzu antén, bez speciální licence je však dostupný kromě MININEC pouze zmíněný NEC-2. MININEC posloužil jako základ i pro mnoho komerčních programů a lze konstatovat, že volně šířitelný MMANA je lepší, než většina z nich.

Můžete nabýt dojmu, že směšujeme pojmy návrh antén a analýza antén. Ve skutečnosti lze dostupnými nástroji antény pouze analyzovat a při návrhu postupovat empiricky. Jde tedy o to, že si vymyslíme anténu a pomocí příslušného programu pak provedeme analýzu. Ušetříme si tedy značné množství práce a náročná měření, pro které zpravidla chybí jak přístroje, tak i potřebný prostor. V tom je tedy kámen úrazu, empirický návrh antény může provádět jen ten, kdo má značné zkušenosti.

Pomocí programu MMANA lze analyzovat jakoukoli anténu včetně antén s trapy, zkrácených antén, speciálních pžijímacích antén (např. Beregae, antény Pennant a Flag apod.). Zadanou anténu lze optimalizovat jak ve vztahu k vyzařovacímu diagramu (zisku, předozadnímu poměru spod.), tak i vstupní impedanci, ČSV a rezonanci. Lze stanovit, jak se anténa bude chovat v libovolně širokém kmitočtovém úseku. Navrhnout lze rovněž přizpůsobení pomocí bočníku, Omega matche, pahýlu i LC prvků. atd. Možnosti MMANA jsou opravdu velmi široké, i odborník na antény v něm nachází stále  něco nového. Prezentace výsledků je velmi názorná a program i velkou výukovou hodnotu - pokud si s programem budete hrát několik měsíců, porozumíte anténám mnohem lépe, než přečtením stohů knih.

Funkci programu nejlépe pochopíte, když ho vyzkoušíte v praxi. Instalace programu obsahuje velké množství příkladů antén, které byly prakticky realizovány a ověřeny.

Nejnovější verzi MMANA si můžete stáhnout na stránkých MMHAMSOFT JE3HHT http://www.qsl.net/mmhamsoft/.

 

 
Odkazy
425 DX News
AC6V Search
Contesting.com
CSDXC
Český radioklub
DX Zone
E-ham
International DX Press
OKDXC
OKDXF
OK1RR DX & Contesting Page
Software info
Deníky pro posluchače
Digitální druhy provozu
Programy pro tisk QSL
Návrh antén
Předpověď podmínek šíření
Archiv PDF

Stáhněte si Acrobat Reader