Návrat na titulní stranu

 

Obsah  
Novinky
Výsledky SWL
v závodech
OK/OM DX contest
Memoriál OK1DKS
Žebříček zemí DXCC pro SWL
Diskuse
QSL info
Sponzoři
Kontakt
Zajímavosti 
Galerie QSL
Diplomy
Expedice
Z historie telegrafního vysílání
Nové SWL INFO
Obecně oblíbené omyly při návrhu a konstrukci KV antén (část 2.)
Deník LOGPLUS!
 

 


Jako digitální druhy provozu jsou dnes (ne zcela správně) označovány RTTY, PSK31 (BPSK, QPSK), MFSK16, AMTOR, PACTOR, SSTV apod. S výjimkou RTTY a SSTV se jedná o novější druhy provozu, jejichž vznik umožnil až počítač, vybavený zvukovou kartou. 

Programy využívající zvukovou kartu způsobily převrat v radioamatérské komunikaci. Díky nim se výrazně zvýšila aktivita na RTTY i SSTV. Skutečnou příčinou nárůstu aktivity byla široká dostupnost vybavení pro tyto druhy provozu. I když se v minulosti používaly různé programy pro RTTY, byl k jejich provozu nutný dálnopisný konvertor nebo nějaký multimode kontrolér. Parametry různých po domácku vyráběných konvertorů (většinou analogových) nebyly vždy zcela vyhovující, speciální konvertory, využívající technologii DSP jsou poměrně drahé. 

Myšlenka využití zvukové karty není nová. První vlaštovkou byl program RITTY od K6STI, který však byl nabízen za cenu, která nebyla přijatelná pro mnoho amerických radioamatérů, o OK nemluvě. Navíc tento program pracoval pod MS DOS a jeho použití s nějakým závodním programem či staničním deníkem nebylo zcela bez problémů. S příchodem zvukových karet pro sběrnici PCI, pro které nejsou příslušné ovládače pro DOS, poklesl zájem o RITTY, nehledě k jiné skutečnosti: RITTY neunikl pozornosti crackerů, což mělo za následek, že K6STI přestal program podporovat. To vše se projevilo na aktivitě na RTTY, nepomohl RITTY ani různé levnější kontroléry.

Skutečné oživení RTTY způsobil jediný člověk - Makoto Mori, JE3HHT, který napsal program MMTTY a nabídl ho radioamatérské veřejnosti zcela zdarma. Program pracuje v prostředí Windows a využívá technologii softwarových filtrů DSP. Postupným vylepšováním se program dostal na takovou úroveň, že počítač s běžnou zvukovou kartou a tímto programem je minimálně na úrovní nejdražších multimode kontrolérů a v mnoha směrech vykazuje dokonce lepší parametry.

Z dílny JE3HHT pochází také SSTV program MMSSTV, který také využívá zvukovou kartu. Je rovněž nabízen zdarma a stojí za vyzkoušení.

V polovině 90. let se objevil nový druh provozu - PSK31. S myšlenkou provozu, založeného na klíčování změnou fáze přišel Peter Martinez, G3PLX, který také napsal a zdarma nabídl první program pro tento druh provozu. Z provozního hlediska je PSK31 trochu podobný RTTY, PSK signál však zabírá mnohem menší šířku pásma. Stal se běžnou součástí radioamatérských pásem, na PSK31 lze najít spoustu zajímavých stanic. Pro tento druh provozu je k dispozici celá řada programů, nabízených zdarma:

Nejčerstvější informace o PSK31 včetně dalších odkazů na stažení programů lze najít na http://aintel.bi.ehu.es/psk31.html. Vynikající programy JE3HHT a vše o nich lze najít na stráknách http://www.qsl.net/mmhamsoft/.

 

 

 


 
Odkazy
425 DX News
AC6V Search
Contesting.com
CSDXC
Český radioklub
DX Zone
E-ham
International DX Press
OKDXC
OKDXF
OK1RR DX & Contesting Page
Software info
Deníky pro posluchače
Digitální druhy provozu
Programy pro tisk QSL
Návrh antén
Předpověď podmínek šíření
Archiv PDF

Stáhněte si Acrobat Reader